9/ Kult

- Grób naszej Matki jest duchowym centrum zgromadzenia. Modlą się przy nim nie tylko siostry, ale także wierni z miasta i okolic. Powszechna opinia o świętości życia Matki, zwanej "matką ubogich i sierot" oraz liczne prośby i podziękowania za łaski otrzymywane za jej wstawiennictwem, przyczyniły się do rozpoczęcia starań o wyniesienie jej na ołtarze - zaznacza s. Ancilla.
 
Dniem szczególnej pamięci o Matce Małgorzacie jest 5 czerwca - dzień jej przejścia do wieczności. - Z tej okazji są organizowane pielgrzymki do jej grobu i miejsc związanych z jej pobytem, akademie ku jej czci, spotaknia modlitewne z dziećmi i młodzieżą; komponowane są pieśni i utwory poetyckie wyrażające miłość i wdzięczność wobec Matki. We wszystkich domach zgromadzenia odprawiana jest w tym dniu Msza św. o dar jej beatyfikacji oraz w intencji całej rodziny zakonnej i prowadzonych dzieł apostolskich. Ponadto w kościele klasztornym w Oświęcimiu odprawiana jest Msza św. w powyższych intencjach 5. dnia każdego miesiąca; siostry odmawiają nieustanną nowennę o łaski za wstawiennictwem Matki według intencji osób, które składają swoje prośby do skrzynki umieszczonej przy grobie. W 100 rocznicę powstania zgromadzenia (1981), zgodnie z pragnieniem Matki została wprowadzona w tym kościele wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu - podkreśla s. Ancilla.
 
Ważnym miejscem pamięci o Matce jest dom zakonny w Hałcnowie, który stanowi zbytek klasy "0". Jest on często nawiedzany przez osoby przybywające do Hałcnowa na rekolekcje. W domu tym jest zachowany pokój, w którym mieszkała Matka Małgorzata i niektóre przedmioty przez nią używane; w kaplicy znajduje się krzyż i figura Matki Bożej Bolesnej, które ona tam umieściła, a w refektarzu z czasów Matki stoi stół oraz duży krzyż. Z okazji setnej rocznicy obecności sióstr (1991), za zgodą burmistrza miasta, ulica prowadząca do klasztoru otrzymała nazwę: Siostry Małgorzaty Szewczyk. W 2000 roku, przy domu rekolekcyjnym serafitek w Hałcnowie, zostało otwarte przedszkole dedykowane Matce Małgorzacie Szewczyk.
 
- Wciąż żywa pamięć o Matce istnieje wśród mieszkańców Nieszawy. Z okazji setnej rocznicy jej śmierci (2005) na cmentarzu parafialnym została poświęcona nowa płyta nagrobna w miejscu, gdzie spoczywało jej ciało. Dla podkreślenia jej zasług i związków z Nieszawą, uchwałą Rady Miejskiej nadano jej pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nieszawy, a mieszkańcy ufundowali witraż w kościele parafialnym - mówi serafitka.